Redaktor/Autor: Ewa Juchniewicz
Jacek Cerebież – Tarabicki
Zastępca Dyrektora ds. Pieczy Zastępczej i Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Czy można umieścić dziecko w rodzinie zastępczej poza jego miejsca zameldowania? W innym powiecie?
Można i skrzętnie z tego korzystamy. Na koniec 2018 r mieliśmy łącznie 170 dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej poza Szczecinem. W tym 130 w pieczy rodzinnej. Są to z reguły dzieci umieszczane w rodzinach zastępczych spokrewnionych. Dzieje się tak, kiedy rodzice, tracą prawo bezpośredniej opieki nad swoim dzieckiem, a rodzina dziecka gotowa przejąć opiekę, mieszka poza Szczecinem… Ale, to może też dotyczyć specjalistycznej formy pieczy, placówki specjalistyczno – terapeutycznej w Szczecinie nie ma .
My, także często jesteśmy zasypywani prośbami o miejsce w pieczy zastępczej wśród rodzin szczecińskich. Nasze potrzeby nie są zaspokojone, więc w takich sytuacjach odmawiamy.
Pobyt dziecka na terenie innego powiatu , związany jest z zawarciem porozumienia z tym powiatem, które reguluje kwestie płatności za ten pobyt. Oczywiście, są one uregulowane w samej ustawie, więc wątpliwości i sporów na ten temat prawie nie ma.
Nie rozpatrujemy możliwości umieszczania dzieci w pieczy rodzinnej poza powiatem z pominięciem właściwych miejscowo pcpr i organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej n.p w drodze ustaleń z samymi rodzinami. Nam trudno byłoby wspierać rodziny zastępcze poza Szczecinem, wgląd w sytuację dziecka, element nadzoru, okresowej oceny wymaga, by rodzina miała partnera i monitoring w miejscy sprawowania pieczy.
Rozumiemy, że niekiedy rodziny zastępcze, czy kandydaci na rodziców, którzy nie zostali wykorzystani w swojej gotowości, poszukują potencjalnych podopiecznych na własną rękę w innych miejscowościach, ale taka praktyka nie jest przez nas podejmowana.
Pobyt dziecka poza miejscem pochodzenia rodzi i inne problemy: utrudnione kontakty z rodziną biologiczną i innymi bliskimi, oddalanie szans na powrót do domu i pracę z rodziną biologiczną, o ile taki kierunek jest przyjęty w planie pomocy dziecku.
Jeszcze inne problemy mogą się objawiać przy dzieciach starszych , uprawnionych do wsparcia w procesie usamodzielniania. Wzrastanie w jednym środowisku, a usamodzielnianie w innym, często rodzi rozmaite kłopoty i dodatkowe trudności.
Każdy z powiatów ma prawo do tworzenia własnych rozwiązań i regulacji jeśli chodzi o warunki funkcjonowania i wspierania rodzin zastępczych . Oczywiście, w ramach ogólnopolskiej regulacji ustawowej. Warunki funkcjonowania szczecińskich rodzin zastępczych, w tym i te materialne, są lepsze niż minima określone w ustawie , ale niektórzy mimo to, uznają je za niewystarczające, a rodziny z innych powiatów często tych rozwiązań i instrumentów nam i tak zazdroszczą. Ale też, i zakres potrzeb i koszty utrzymania, potencjał dla ewentualnego dodatkowego wsparcia , skala dysfunkcji rodzinnych jest w różnych częściach Polski różna, więc jakiekolwiek łatwe uogólnienia i porównania na ogół bywają powierzchowne.
Reasumując potrzeby w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej w Szczecinie pozostają niezmiennie duże. Szczęśliwie ta świadomość jest raczej powszechna.
Nie mamy dzisiaj barier w postaci nisko ustawionych limitów na wsparcie finansowe dla nowych rodzin. Świadomość ograniczeń w kierowaniu do pieczy zastępczej instytucjonalnej także jest coraz większa. Ale tym co powinno być najistotniejsze i zaczyna się realizować to przede wszystkim intensywniejsza i szybciej podejmowana praca z rodziną biologiczną i ta naprawcza i ta diagnostyczna i usuwanie barier w szybszym regulowaniu sytuacji dziecka i w procedurach sądowych i kwalifikacji adopcyjnej.
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakładał daleko idącą swobodę w tworzeniu, szkoleniu, kwalifikowaniu i kierowaniu dzieci do rodzin przez każdy z powiatów na terenie całej Polski, ale projekt ten został odłożony, a niektóre z jego zapisów było oceniane jako bardzo kontrowersyjne.
Chcę pomóc