Tobiasz Carewicz 21.05.2017


Data dodania: 21-05-2017 r.
Ilość wejść: 1 618.

 Redaktor/Autor: Ewa Juchniewicz

pomogli Pomogli:

Tobiasz wrócił do domu po 11 latach, bardzo bał się tego momentu. Wyjechał nastolatek wrócił młody mężczyzna, trochę się zmieniło przez ten czas, zmienił się Tobiasz, mamie też przybyło lat, a tym samym ubyło sił. Każde z nich zadawało sobie pytania : i co dalej?  Jak się zorganizować?  Czy sobie poradzimy, a jak nie, to kto pomoże?  Czy w ogóle możliwy jest powrót do dawnych schematów?  Jak rozmawiać, żeby nie sprawić przykrości drugiej stronie, a jednak wyartykułować swoje obawy?  Jak móc cokolwiek ustalać, kiedy jest się pod ścianą, w sytuacji bez wyjścia? Tych pytań zadawanych sobie samemu było zdecydowanie więcej, a oni jednak trochę odwykli od siebie.

 

Tobiasz nie zamierzał „pauzować”,  już zasmakował w aktywnym życiu, otoczony rówieśnikami, podziwiany, potrzebny, często niezastąpiony chciał więcej, szybciej jak to młodzi. Jedno się nie zmieniło… tęsknota za ojcem, potrzeba męskich relacji, męskiego wzorca. Coraz dotkliwiej odczuwane odtrącenie, niezrozumienie, niesłyszenie tego co Tobiasz ma do powiedzenia.

Lekarstwem dla Tobiasza okazało się radio. Wcześniej nikt nie wierzył, że chłopak, który praktycznie nic nie zrobi przy sobie, będzie w stanie założyć i dwa razy w tygodniu prowadzić na żywo audycję radiową, a jednak Tobiasz dopiął swego. To jego tuba, to jego wolność, to jego  miłość, tam jest panem sytuacji, tam decyduje według własnego uznania. Jest słuchany, mówi to co płynie z serca, piosenki w ogromnej większości z polskimi tekstami dopowiadają resztę. Wzrusza, uczy pokory, zmusza do zwolnienia i zadumy. Ale cały czas, gdzieś w tyle głowy kołacze się pytanie – jak dalej żyć, jak znaleźć opiekuna, przyjaciela, człowieka który zastąpi, wyręczy ukochaną mamę. Czy w ogóle jest to możliwe, żeby dorosły 25 letni, niepełnosprawny mężczyzna mógł żyć na własny rachunek. Taki opiekun to dla Tobiasza jak gwiazdka z nieba, marzenie, szansa na dorosłość, na normalność, na niezależność. Chłopak jest czarujący, mądry i dobry, pełen zapału i pomysłów na życie… a jednak to za mało.

 

 

Chcę pomóc

Leave a Reply