Julka 9 lat.


Data dodania: 16-11-2018 r.
Ilość wejść: 9 252.

Redaktor/Autor: Ewa Juchniewicz

       Adoptowana decyzją sądu z września 2019.

 

Julka ma 9 lat i przypomina powieściową  Pippi Langstrump, obdarte kolana, głowa pełna pomysłów i bardzo samotne, wrażliwe serce. Potrzebuje domu i rodziców tylko dla siebie, tam gdzie chodzi o uwagę, o uczucia jest zaborcza i waleczna. Wypchnie młodszych z kolejki do cioci kolan i tulenia, przyjmie każdą ilość tych przyjemności, choć wcześniej było to nie do pomyślenia, sztywniała jak tylko ktoś ją dotknął.  Dziś już się nie wstydzi, jej priorytety to bliskość, czyjaś uwaga skupiona na niej i potrzeba bycia ważną dla chociaż jednej, jedynej osoby. Zawsze była niewidoczna, pomijana, odtrącana, w najlepszym wypadku jedna z wielu.  Zrobi wszystko, zgodzi się na wszystko, przyrzeknie wszystko jeśli będzie choć cień szansy na mamę. Cały czas  krąży wokół mnie, kiedy ponownie przyjechałam do nich,  do Rodzinnego Domu Dziecka, dopytuje czy nie zapomniałam, czy napiszę o niej, jest przygotowana z rysunkami, z dzienniczkiem szkolnych ocen, może poszczęści się jej tak samo jak Paulinie?  Już widziała, jak po inne dzieci przyjeżdżają ludzie i zabierają je do swoich domów. Nie krzyczą, całują i tulą, zawsze wtedy przyglądała  się zafascynowana tym rytuałom.  Mama i tata szczyt jej marzeń.

Dziewczynka ma swoją trudną historię. W Rodzinnym Domu Dziecka jest od roku, choć powinna być tu przynajmniej od 3 lat, bo to wtedy Sąd Rodzinny zastanawiał się nad zabraniem jej z domu.  Szkoda, wielka szkoda, że tak się nie stało, zawsze to lepiej zostać zabraną, niż być oddaną. Gdyby przyszła szybciej wszystkie zaniedbania byłyby już  zapomnianą historią. Ma rodzinę biologiczną, która dostawała setki szans na opiekę nad nią, z żadnej nie skorzystali. Są domy nie do końca dobre, są rodziny, które są rodzinami tylko z nazwy. Są miejsca z których należy jak najszybciej uciec, jeśli nie chce się powielić losu poprzedników. Są postawy, których nie wolno naśladować, nie należy ich podpatrywać, nie powinno się wiedzieć, że istnieją.

– Kiedyś, jeszcze na początku jej pobytu w Domu Dziecka, przyszła odwiedzić ją matka. Tak, ma odebrane prawa rodzicielskie i mimo, że nigdy nie występowała do sądu o możliwość widywania się z córką, pozwoliłam na to spotkanie. Siadła na przeciwko Julki i powiedziała jej, że przyszła się pożegnać i żeby Julka nie zmarnowała szansy, jaką teraz ma u nas. Żeby przenigdy nie wracała tam skąd przyszła, że gdyby ona miała kiedyś taką możliwość, gdyby ktoś zainteresował się nią, jak była mała i chciał pomóc, to może teraz jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Dla niej jest już za późno, ale Julka ma szansę. Wyszła i nigdy więcej nie wróciła. Powiem, mocne to było, pięciu groszy bym za nią nie dała, ale ten jeden raz stanęła na wysokości zadania.

Ojciec Julki to porządny człowiek szybko zorientował się jaki los czekałoby go w tej rodzinie. Spakował się i wyjechał za granicę. Ma nową rodzinę, dzieci, pracę, od razu sam zrzekł się praw rodzicielskich do Julki, żeby jej nie blokować, żeby miała szansę na lepsze życie. Regularnie płaci alimenty, ale nigdy nie chciał zabrać do siebie, czy choćby zobaczyć się z dzieckiem, a ona nie tęskni za nim, nie zna go.

Julka, kocha zwierzęta zwłaszcza konie, za alimenty które dostaje od ojca ciocia zapisała ją na jazdy  konne do pobliskiej stadniny. Jest szczęśliwa mogąc obcować z tymi dużymi zwierzętami, sprząta stajnie, oporządza konie, a jazda to już czysta przyjemność. Tam się wycisza, znajduje spokój i ukojenie, ufa zwierzętom.

– Do Domu Dziecka przyszła ładna „dzika” dziewczynka,  pogubiona, zraniona, walcząca, krzyczała, przeklinała, była agresywna, śliczne, szare oczy ciskały błyskawice, nie umiała czytać i pisać, mimo swoich 8 lat. Stanęła w drzwiach z torbą pełną lekarstw. Pytam ” a na co te lekarstwa”, mała była mi w stanie powiedzieć tylko tyle, że babcia dawała jej te czerwone tableteczki, takie same, jakie jadła mama.

Ile i czego zjadała po innych, tego nie wiadomo. Ciocia zakasała rękawy i ruszyła do boju o dziecko. Zaczęła od przebadana Julki, wyniki były, aż nader zadawalające, dziecko zdrowe, wrażliwe, z dużym potencjałem, ale pracy, żeby wyprowadzić dziewczynkę na prostą sporo. Szkoła,  pierwszy rok uczyła się w systemie nauczania indywidualnego, żeby w spokoju i maksymalnie szybko nadrobić zaległości, przychodzili nauczyciele z placówki, opiekunowie zatrudnili dodatkowo korepetytorów, prywatnie. Udało się. W tym roku Julka uczy się już normalnie z innymi dziećmi w klasie integracyjnej, ciężko to było załatwić, bo przecież nie ma orzeczonej  niepełnosprawności, ale tylko taka klasa daje gwarancję spokojnej pracy. Julka wcześniej  bardziej nie chodziła niż chodziła do szkoły, ciężko jej było przystosować się do ograniczeń, do dyscypliny, do narzuconego rytmu szkoły, a  świadomość, że nie radzi sobie, że znowu jest najgorsza tylko potęgowały frustrację dziecka.

– Rok, jeden rok i mamy przed sobą, no może jeszcze nie aniołka, ale na pewno, wyciszoną, mającą swoje pasje i marzenia dziewczynkę. Bardzo stara się nie tylko w domu, ze szkoły też słychać pochwały i uznanie, są pierwsze piątki i nawet szóstka się trafiła. Pojawiają się ukryte wcześniej talenty, Julka pięknie maluje dawniej jej prace były ciemne, ostre, dziś to paleta jasnych barw. Nie sposób się nie uśmiechnąć, porównując rysunki tego samego dziecka, które powstały na przestrzeni paru, no parunastu miesięcy. Tu nie trzeba badań, czy konsultacji lekarskich, żeby wiedzieć, że do środka zaczęło docierać ciepełko, a dziewczynka łagodnieje i dostrzega, że świat bywa też dobrym miejscem i co najważniejsze ona umie w nim funkcjonować.

Jest bardzo wrażliwa, przeżyła odejście do adopcji Pauliny i małej 2-letniej Oli. Czekała na wizyty przyszłych rodziców Oli, jakby co najmniej do niej przyjeżdżali, zahipnotyzowana przyglądała się jak ludzie tulili i całowali małą, z nią nikt, nigdy tak nie postępował, nie mogła się nadziwić, że tak mocno i oficjalnie można okazywać miłość. Ona zawsze była straszona, że oddadzą, że zostawią, że nie zasługuje na nic, a już na pewno nie na bliskość, chociaż  zaraz sama usprawiedliwia starszych, tłumacząc, że pewnie oni, tak samo jak ona, nie wiedzieli, że dziecko można całować. Dawniej by się buntowała, że też tak chce, dziś tęsknie czeka wierząc, że i ona doczeka się kogoś, kto stanie w drzwiach i powie „czy tu mieszka nasza córeczka?”. Rozpływa się w atmosferze spokoju i akceptacji. Jest plastyczna jak mało kto, a klucz do niej to bliskość i akceptacja.

– Zanim zamknęły się drzwi za Pauliną, jej jedyną przyjaciółką w Rodzinnym Domu Dziecka, bo reszta to maluchy, chwilę pochlipała po czym wzięła sprawy w swoje ręce. Natychmiast zajęła łóżko należące dotąd  do koleżanki, tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo co sprawiło, że Paulina znalazła swoich rodziców. Zdecydowała, że będzie postępowała i zachowywała się tak jak starsza koleżanka, wiele wcześniej rozmawiały, wie, że musi bardziej się postarać, pokazać jaka naprawdę jest, bo Paulina mówiła, że dobra z niej dziewczynka i ciocia też tak mówi.  Tak będzie grzeczna i sama będzie siadała do lekcji, musi pomóc cioci, żeby ta mogła znaleźć i dla niej mamę.

Julka czeka i wierzy…

18. 10 2019 r.                  Adoptowana decyzją sądu z września 2019.

Julka prawomocnym wyrokiem sądu, jest prawowitą córką swojej adopcyjnej mamy.

A jak było…

Julka jest moja, boję się, że może jest gdzieś ktoś, kto też tak może o niej myśleć – mówi Daria – bardzo chciałabym być jej mamą.

Darii nie dało się wytłumaczyć, że nie mając szkoleń, kwalifikacji na rodzinę adopcyjną, nie ma najmniejszych szans na dziecko. Konsekwentnie powtarzała, że zrobi wszystko, co jest prawnie wymagane, aby móc adoptować Julkę.

– W życiu mam dużo szczęścia, ciężko na nie zapracowałam i teraz, też nie zamierzam czekać z założonymi rękoma. Może jeszcze tym jednym, jedynym razem mnie nie opuści. Z zapartym tchem śledziłam losy Pauliny, jak trafiła na swoich rodziców, jak ona czekała, a oni działali. I nagle pojawiła się  Julka. Spojrzałam na zdjęcie i wiedziałam, teraz moja kolej. Przez kilka minut przyglądałam się jej i dopiero wtedy pomału, uważnie przeszłam do tekstu. Każda informacja była ważna, wszystkie treści ukryte między wierszami, pamiętam moment, kiedy to czytałam. Był środek nocy,  a ja nawet nie w komputerze,  w telefonie czytałam o być może,  najważniejszym człowieku w moim życiu.

Daria, elegancka 42 latka z Kielc. Z wykształcenia specjalista do spraw zarządzania i marketingu, z zawodu dyrektor działu Go HoReCa i konferencje w jednej ze stołecznych dużych firm. Spokojna, uważna, zorganizowana i konsekwentna. Nie nie ma kwalifikacji na rodzica adopcyjnego.

– jeszcze nie mam, ale zrobię i to szybko. Rozpoczęłam już procedurę adopcyjną w szczecińskim Ośrodku Adopcyjnym „Mam Dom”.

– Bliżej Pani miejsca zamieszkania nie byłoby prościej, gdzie Kielce, a gdzie Szczecin?

– Obdzwoniłam pół Polski, dzwoniłam po Ośrodkach Adopcyjnych, po MOPR – ach, wszędzie tam, gdzie można zrobić szkolenie na rodziców adopcyjnych. Jedni proponowali kursy za 2 lata, inni prosili o zaświadczenie od ginekologa, że nie mogę mieć dzieci z powodów zdrowotnych i na nic zdawały się moje tłumaczenia, że jestem osobą samotną i  źle było by widziane, gdybym stanęła na ulicy i zaczepiała mężczyzn, prosząc o pomoc w zajściu w ciążę. Kolejne Panie tłumaczyły mi, że to fanaberia rozpoczynać procedurę adopcyjną dla dziecka, o którym przeczytało się w internecie, a już szczytem nietaktu jest pytanie o możliwość indywidualnego szkolenia pod potrzeby konkretnego dziecka i jego deficytów. Z mojej listy skreślałam po kolei te wszystkie miejsca, aż trafiłam na szczeciński Ośrodek Adopcyjny ” Mam Dom”. Swoją opowieść o sobie po tych kilkunastu prezentacjach zmodyfikowałam do godzinnego wywodu, skończyłam i słyszę ” sprawa nietypowa, zapytam panią dyrektor, czy możemy pomóc i oddzwonię”. Myślę, nawet się pani nie wysilała, żeby mnie zniechęcić, czy upokorzyć, po prostu niezawodne i jednoznaczne ” oddzwonimy”.  Po godzinie dzwoni  telefon ” Szczecin… zapraszamy…  każdego, kto chce przysposobić dziecko wysłuchamy i pomożemy”. Kuję żelazo póki gorące, kiedy mogę przyjechać? Słyszę, w przyszłym tygodniu. No proszę powiedzieć, czy ja nie mam szczęścia!

– I będzie Pani jeździła grubo ponad 600 kilometrów w jedną stronę, po to, żeby zrobić kurs na rodzica adopcyjnego.

– Oczywiście, a cóż to za wyrzeczenie. Kobiety potrafią leżeć miesiącami w szpitalu na podtrzymaniu ciąży, to ja nie mogę trochę sobie pojeździć.  Za to będę mogła jej kiedyś powiedzieć, że dzielnie o nią walczyłam, że musiałam bardzo się starać, żeby zostać jej mamą.

– Pani Dyrektor ( Joanna Kawałko, dyr Ośrodka Adopcyjnego Fundacji ” MAM DOM” w Szczecinie), powiem, wielki szacunek za tak życzliwe podejście do potencjalnego rodzica adopcyjnego.

– Jeżeli Pani Daria, przejdzie pomyślnie całą procedurę adopcyjną, to kolejne dziecko będzie miało dom. I nie ważne czy zaproponowane przez nas, czy „przeczytane” w pani artykule w internecie. Jeżeli jest to dziecko oficjalnie zgłoszone do adopcji i figuruje w Centralnym Rejestrze ze wszystkimi wymaganymi aktualnymi badaniami, to jeżeli jest tylko okazja, żeby mu pomóc, to od tego jesteśmy. Nie ma co zasłaniać się rejonizacją, terminami szkoleń grupowych, niestandardową prezentacją dziecka. Cel jest jeden, znaleźć dom dla dziecka.

– Czy taka procedura, szkolenia indywidualnego, to odstępstwo od normy?

– Absolutnie nie, na naszej stronie oficjalnie zapraszamy na szkolenia grupowe i indywidualne. I oczywiście nie tylko nasz Ośrodek może się tym pochwalić, w kraju inni, też tak szkolą.  Oczywiście wszystkich indywidualnie przeszkolić nie możemy, choć bardzo szkoda, wiadomo, ograniczenia kadrowo- finansowe, ale są przypadki, kiedy takie szkolenie jest zasadne i pożądane. Jeżeli mamy już konkretne dziecko i ludzi chcących go przysposobić, to oprócz całego materiału przewidzianego programem, staramy się też skupić na  tej indywidualnej relacji, na potrzebach dziecka, na jego deficytach, na jego możliwościach, na jego talentach. Staramy się przekazać potencjalnym rodzicom, jakie mogą napotkać trudności w wychowaniu tego konkretnego dziecka, gdzie mogą być blokady, jakie mogą być kryzysy i nauczyć ich, jak sobie z nimi radzić.  I najważniejsze, jest bezpłatne.

A Daria, precyzyjnie przygotowała się do wizyty w Szczecinie, przywiozła ze sobą listy poręczające od osób zaufania publicznego, z zakładu pracy. Jeśli tylko dostanie zielone światło na szkolenie, to dowiezie jeszcze listy poświadczające gotowość pomocy od swoich rodziców i siostry ze szwagrem. Jeśli tylko wszystko pomyślnie przebiegnie, Julka trafi do rodziny z tęsknotą jej wyczekującej.

– moja mama byłaby zachwycona, ma tylko jednego wnuka, 11 letniego syna mojej siostry, którego niemożliwie rozpieszcza. Julka młodsza, dziewczynka, łobuz… tak, łobuz będzie się mojej mamie dobrze kojarzył, bo ja jako dziecko, aniołem też nie byłam. W końcu będzie mogła powiedzieć… a widzisz jak to jest! … Julka jest nasza.

Daria przeszła wymagane szkolenia, uzyskała kwalifikacje. Trwało to dłużej niż zakładała, ale najważniejsze że je ma. Tego samego dnia poprosiła o możliwość poznania dziewczynki, w zasadzie prawie bez zaglądania do dokumentów dziecka.

– Po prawie 10 miesiącach, co mogłabym tam zobaczyć, co mogłoby mnie zniechęcić do dziecka. Ja drżałam tylko o to, żeby jakaś rodzina z pełnymi kwalifikacjami nie ubiegła mnie. Cały czas mnie na to przygotowywali, miałam tą świadomość, ale wierzyłam, że jak Julka jest moja, to opatrzność sprawi, że poczeka na mnie. Poczekała.

Od razu zgłosiła gotowość pojechania do dziecka i przedstawienia się.

– Moment, w którym zobaczyłam swoje dziecko, był chwilą w której uwierzyłam, że cuda się zdarzają, marzenia się spełniają, dobre anioły nade mną czuwają , ale … zostało najważniejsze, czy Julka zobaczy we mnie mamę. Tyle miesięcy marzeń, tyle planów z nią związanych, ja już nawet szkołę jej wybrałam, popytałam o ewentualnych korepetytorów, cała rodzina na nią czekała, a co będzie jak dziecko powie nie.  Była ostrożna, chyba nie dowierzała, że przyjechałam do niej, po nią. Pod koniec tej pierwszej wizyty spojrzałyśmy sobie w oczy i wiedziałam … jest moja. Jest moja!!! Dziękuję wszystkim, za tą drogę, którą przeszłam do Julki,  za euforię i przepłakane z niepokoju noce. Mam moje dziecko, warto było.

A jak skomentowali sprawę pracownicy Ośrodka Adopcyjnego … to jest jak bajka, takie rzeczy nie zdarzają się na co dzień …

18.08.2020    Pierwsze miesiące razem .

To już rok,  jak jesteśmy razem, no bajka to to nie była.  Gdybym jej tak nie kochała, to nie wiem, czy nie poddałabym się. Wykonałyśmy ogrom pracy i ja i Ona. Przesunęła granice mojej cierpliwości o lata świetlne. A efekt, Julka która prawie nie czytała, liczyła do 10 i to na palcach, skończyła 4 klasę szkoły masowej z ” czerwonym paskiem”. No i od paru dni jest z nami Jagódka, przyjaciółka Julki z Domu Dziecka. Bardzo chciała być z nami, Julka przy niej staje się łagodnym człowiekiem, a ja … ja chciałabym, żebyśmy już na zawsze były razem. Nigdy nie narzekałam na brak zajęć, zawsze byłam w biegu, robiłam karierę, ale dopiero teraz życie ma sens.

Dostałam od losu ” diabełka” nie dziecko – żywioł, nieokiełznanie, zadziorność, skłonność do bijatyk i częste mijanie się z prawdą. Zdarzają się jeszcze napady agresji, ale nad tym umiemy już panować, bez leków. Nawet nie chcę myśleć, przez co przechodziła i jaką pracę musiała wykonać Wiktoria, poprzednia opiekunka Julki, prowadząca Rodzinny Dom Dziecka w momencie, kiedy Julka do niej trafiła, bezpośrednio z domu biologicznego. Nieodmiennie mam dla niej ogromny szacunek. Dla Julki z kolei przemodelowałam całe swoje życie.

Pierwsze nasze miesiące razem były cudowne. Julka umie oczarować każdego, jak chce jest słodką, młodziutką dziewczynką. Zaskarbiła sobie sympatię całej naszej rodziny. Była córeczką z marzeń do rozprawy adopcyjnej, potem postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście jest moją córką i będę ją kochała, bez względu na to, jak będzie się zachowywała. Bywało ciężko. Ogromne wsparcie dostałam od Wiktorii, opiekunki Julki z Domu Dziecka, często dzwoniłam do niej po poradę i zawsze ją otrzymywałam. W zasadzie wszystkie rady i metody, które powielałam po Wiktorii działały bezbłędnie. Na przykład klasyczny bałagan w pokoju. Nie  żebym ja, jakąś pedantką była, ale żeby zwyczajnie robaki się nie zalęgły. Proszę, tłumaczę, tygodnie mijają, do pokoju coraz trudniej wejść. Dzwonię do Wiktorii, mówię, musi być jakiś sposób. W odpowiedzi słyszę,

– ja  mówię max 3 razy, potem informuję, że sama zrobię porządek, wejdę do pokoju i zabiorę wszystko, co leży na środku i oddam innym dzieciom, które na pewno ucieszą się z tych rzeczy.

Mówię, dobrze zrobię tak  samo. Natychmiast usłyszałam od Julki, że się nie odważę, żebym nie robiła jak ciocia Wiktoria. Machina ruszyła, pozbierałam najcenniejsze skarby ze środka i wyniosłam z domu. Z dumą stwierdziłam, działa. Dzwonię do Wiktorii triumfalnie, a tu słyszę, to teraz wejdź do pokoju i otwórz szafę, potem odsuń łóżko i powiedz, że tam, to już ona sama musi sprzątnąć. Nie chce pani wiedzieć, co tam było!

To już nawet nie chodzi o Julkę, Wiktoria przepuściła przez swój Rodzinny Dom Dziecka bardzo wiele, bardzo różnych dzieci, do każdego musiała znaleźć dojście, indywidualny klucz, zna dzieci specyficzne, dzieci z traumami, lękami, z nadzwyczaj rozwiniętym instynktem samozachowawczym, umiejące przystosować się do każdej sytuacji, a w środku bardzo samotne i nierozumiane. Takie osoby jak Wiktoria, pracujące latami z dziećmi trudnymi, to skarbnica wiedzy, empatii i życiowej mądrości. Nikomu nie umniejszając, godziny u psychologów nie dały mi tyle, co rozmowy z Wiktorią.

Na początku zapisałam Julę do bardzo dobrej szkoły integracyjnej, żeby łatwiej było jej zaadoptować się w nowym miejscu, z dala od wszystkich miejsc w których żyła i które znała. W końcu, przeniosła się dokładnie na drugi koniec Polski, znając jedynie mnie. Jednak dojazdy zabierały nam bardzo dużo czasu, a i tak w domu pracowałyśmy drugie tyle. Zdecydowałyśmy, że spróbuje uczyć się w szkole masowej, blisko domu. Przyjęli ją bez problemu, bo oceny z poprzedniej szkoły miała bardzo dobre. Chwilę pochodziła i zaczęła się pandemia. Nie tylko Julka przestała chodzić do szkoły, ja również musiałam zostać w domu. Miałyśmy mnóstwo czasu dla siebie i na naukę. Codziennie, sumiennie siadałyśmy na parę godzin do lekcji, uczyłyśmy się razem. Okazało się, że Jula bardzo lubi historię i przyrodę, wiem, że z tych przedmiotów nie muszę jej sprawdzać, bo uczy się z przyjemnością i to dużo więcej, niż od niej wymagają. Za to matematyka to już masakra. Ma z niej dobre oceny, ale tylko dlatego, że masę czasu na nią poświęcamy. Pandemia zrobiła Julce bardzo dobrze. Skończyła szkołę z czerwonym paskiem, była bardziej zaskoczona, niż dumna z siebie. Nie wierzyła, że może tak wiele osiągnąć. Ile tego zostanie na „po wakacjach” zobaczymy,  ze strachem myślę, co będzie jak wróci do klasycznej szkoły.

Jej kontakty z rówieśnikami, to odbezpieczony granat. Nigdy nie wiadomo kiedy wybuchnie. Z początku jej bytności w szkole, nie było tygodnia, nieraz dnia, żebym nie była wzywana na rozmowę. Ma charakter wojownika i przywódcy, ale też chętnie wciela się w postać pokrzywdzonej, małej dziewczynki. Na przykład raz zostałam wezwana przez panią psycholog, która starała się bardzo, bardzo delikatnie zapytać mnie, czy byłby problem, gdybym dawała Julce więcej drugiego śniadania do szkoły. Mało pod ziemię się nie zapadłam ze wstydu, mówię, że Julka sama robi sobie śniadanie do szkoły z tym co lubi i ile potrzebuje, nikt jej nie wydziela jedzenia. Okazało się że mojemu dziecku nie chciało się robić sobie jedzenia i w szkole, szła do pani i mówiła, że jest głodna, bo mama nic jej nie dała do szkoły.

Ponarzekałam, bo były momenty, że bez wsparcia z zewnątrz nie dawałam rady, ale nie wyobrażam sobie teraz życia bez Julki. Całe swoje życie jej podporządkowałam, żeby miała poczucie stabilizacji, że ma dom na zawsze, taki z ciepłym obiadem wspólnie zjedzonym, z mamą , która ma dla niej czas. Pokochała muzykę  której słucham, ja staram się odkrywać jej marzenia. Jak szła do szkoły na parę godzin, tęskniłam za nią. Jak  z kolei ja, pojechałam na rozprawę w sprawie Jagódki, co 5 minut dzwoniła i pytała gdzie jestem, co robię, co jem, kiedy wracam. Nie wiem, czy na pewno już mnie kocha, choć zapewnia mnie o tym często, ale z całą pewnością jestem dla niej ważna i boi się o mnie. A ja, nie myślę o sobie jako o mamie adopcyjnej, jestem normalną mamą, oddaną własnemu dziecku, a dziecko mam trochę trudniejsze niż inne. Mój dom jest teraz zdecydowanie inny niż dawniej. Ciągle coś się dzieje, jest tyle do zrobienia, tyle pożarów do ugaszenia, tyle tematów do przegadania, spraw do wyjaśnienia. Dom bez dzieci jest domem smutnym. Nasz tętni życiem i oby nigdy to się nie zmieniło.

cdn.

Chcę pomóc

Liczba komentarzy: 21.

 1. Proszę przekazać Julce że jest cudna i niech wierzy bo marzenia się spełniają 😍
  nie mogę adoptować ale mogę być ciocia i zapraszam na odwiedziny do nas do Szwecji 😍
  może mogłaby z ciocia przyjechać .mam też Julke córke
  i mogłyby zostać koleżankami .
  pozdrawiam serdecznie 🌹🌺❤

 2. Cóż, staramy się z mężem o adopcję, jeszcze długa droga przed nami, ale taka istota jak Julka byłaby dla nas idealna… Może kiedyś…
  Powodzenia, Julka, uda się Tobie… musi…

 3. My z mężem zaczynsmy drugie podejście do Adopcji. Jesteśmy małżeństwem które może dać wielką miłość i wyrozumiałość… Naszym powołaniem jest zrobic wszystko aby na naszej drodze znalazło się dziecko, które pokochamy i ono nas pokocha. Wracając do Julii to ciesze się, że ma takie zainteresowania i hobby…. Jeśli szczęście teraz bedzie łaskawe dla nas przejdziemy kwalifikacje adopcyjna to wszystko zrobimy aby może poznać ta niezwykła dziewczynkę …
  Pozdrawiam Julię

 4. Drodzy opiekunowie Julki i ty Juleczko!!!Odkad przeczytalam Twoja historie moje serce zwariowalo,nie ma dnia zebym nie myślala o Tobie😍Pragnelabym dac Tobie najpiekniejszy dom pełen milosci ciepla .Chcialabym byc Twoja mamusia kochana i jedyna.Zamieszkalabys z nami w kraju tulipanow w duzym domu z dwoma pieknymi psami.Mialabys starszego brata.Wiem ze proces adopcji jest dlugotrwaly ale jesli bede miala jakakolwiek szanse zebys zostala moja coreczka to poczekam.Pozdrawiam goraco i przesylam milion buziakow.😍😍😍Monika

 5. Julcia tak mocno jak Ty marzysz o swoich rodzicach to, ja tak zawsze marzyłam o takiej własnie córeczce jaką Ty jesteś. I chociaż niestety moje marzenia nie zostaną już nigdy spełnione to, Ty Jula napewno znajdziesz swój wymarzony domek, mamę i tatę. Jesteś wspaniałą, śliczna i dzielną dziewczynką.Nie da się Ciebie nie kochać. Trzymam mocno kciuki za Ciebie. I chociaż nie znam Cię osobiście, to pozostaniesz na zawsze w moim sercu. Bądź zawsze tak radosna i uśmiechnięta jak na tym zdjęciu.😀😍😘

 6. Prawdziwy koszmar dla dziecka ze strony rodziców i ze strony prawnej ponieważ aby przejść tzw. kwalifikacje adopcyjne to chyba prędzej syzyf wtoczy kamień pod górę.
  Oczywistą sprawą jest że rodzina adopcyjna musi zostać prześwietlona dogłębnie lecz cały proces to całe mnóstwo opóźnień a także niepotrzebnych formalności .
  I w tym całym procesie cierpi najbardziej tak cudowne dziecko jak Julinka !!!
  Serce mi pęka kiedy widzę jak cudowna dziewczynka cierpi i bardzo chciałbym jej w moim domu,lecz nawet
  nie wiem jak zacząć taką procedurę,mamy już starszego syna i zawsze pragnąłem mieć jeszcze córeczkę i
  miała się nazywać właśnie Julia lecz niestety nie udało się.
  Kochana Julinko nie wiem czy mogę tylko powzdychać aby mieć tak cudowną córeczkę jak ty czy to możliwe abyś na zawsze zamieszkała w moim domu i w moim sercu z kochającą ciebie nad wszystko rodziną ? Sam już nie wiem co jest możliwe !
  Tak bardzo marzę o takiej córeczce jak ty ! czy to możliwe abyś ty stała się częścią naszego życia ?
  Nie wiem co zrobić i gdzie znaleźć odpowiedź.
  Bóg jeden raczy wiedzieć .
  Przypuszczam że już jesteś w rodzinie o której tak bardzo marzysz,ponieważ tak wielki skarb każdy pragnie
  mieć u swego boku.
  Z miłością w sercu cudowna Juleczko pragnę aby stał się cud i aby Dobry Bóg sprawił abyś stała się naszą częścią !!!💖

  1. Panie Kazimierzu, żeby spełnić marzenie trzeba trochę pomóc losowi. W Pana przypadku tym pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do najbliższego Ośrodka Adopcyjnego i dowiedzenie się, czy macie szanse na adopcję dziecka, dalej pracownicy Ośrodka pokierują. Julcia, jest jeszcze w Rodzinnym Domu Dziecka …

   1. Dziękuję Pani Ewo za wskazówki .
    Mamy umówione spotkanie w placówce w Białymstoku na ustalenie naszych predyspozycji .Proszę trzymać za nas kciuki,bardziej za mnie ponieważ jestem
    inicjatorem tego cudownego przedsięwzięcia 👍

 7. Pani Ewo napotkałem pierwszą przeszkodę aby zaadoptować cudowną Juleczkę to jest moja żona =)
  Mnoży w sobie obawy typu ; czy da sobie radę,czy Julinka zaakceptuje nas,czy zapewnimy jej wszystkie warunki,tłumaczę jej że już mamy syna i jemu zapewniliśmy wszystko czego potrzebował i jeszcze więcej,ponieważ był i jest tak kochany przez nas że trudno to opisać i tak bardzo zadbany.
  Ja bez wahania mam tyle miłości w sercu że jestem pewien że Julinka była by przy nas bardzo szczęśliwa i
  myślę że żona gdyby ją tylko zobaczyła to serce by się uwolniło od obaw i zwyczajnie by zniewoliło by ją
  pragnienie miłości przez Julinkę bo tego najwięcej jej potrzeba a jeśli jest miłość to nie ma mowy o smutku czy przykrości lub zaniedbaniu w miłości człowiek czyni tyle dobra ile jest w stanie.
  Myślę że warunki mamy przyzwoite,mamy własne mieszkanie,dom w zaawansowanej budowie i
  możliwość rozwoju w sporcie tak szkole jak kluby sportowe jakie są w naszym mieście.
  Mam prośbę aby pani napisała kilka słów od siebie w kierunku mojej żony aby zneutralizować jej obawy.
  Ja jestem w stanie pokonać trudności które napotkam po drodze a nawet dobrze jeśli się napotyka trudności to człowiek ma okazję wykorzystać pokłady swojej inteligencji aby pokonać napotkane problemy.
  A ja wierzę że Julinka jeszcze pomnoży naszą miłość wielokrotnie i uczyni cudowną przygodę życia dla nas wszystkich.Jestem świadomy że czas ucieka i Cudowne dziecko Julinka tak ogromne szczęście nas ominie
  i będzie mi szkoda że nie mam udziału w tym szczęściu.
  Serdecznie pozdrawiam
  Kazimierz

  1. Julii nie można odwiedzić w Domu Dziecka. Osoby zainteresowane adopcją dziecka muszą się zgłosić do najbliższego, albo po prostu wybranego Ośrodka Adopcyjnego w Polsce i tam rozpocząć normalną procedurę adopcyjną.

 8. Mamy z mężem ukończony kurs adopcyjny od prawie pięciu lat jesteśmy rodzicami cudownej Marysi, więc formalnie jesteśmy gotowi… Rozumiem że w takim wypadku będzie możliwe spotkanie i ewentualne pokierowanie nas w kierunku dalszego postępowania

 9. W związku z brakiem odpowiedzi, zadaję kolejne pytanie, czy każdy ośrodek adopcyjny w Polsce ma szczegółowe informacje na temat Juli??

Leave a Reply